Vakuové tvarování plastů

Vakuové tvarování plastů je technologie, kdy se termoplastová folie zahřátá na tvářecí teplotu natáhne nad formu a následně je pomocí vakua přes formu vytlačena do požadovaného tvaru.

Tento proces se používá k tvarování plastů za účelem výroby pevných plastových předmětů jako například patníků, interiérových dílů k automobilům, sprchových vaniček, střešních boxů na lyže, plastických nápisů a mnoho dalšího.

Pracovní plocha lisu: 1530 mm x 2050 mm
Hloubka tahu: 600 mm
Síla: od 0,2 mm do 10 mm
Materiály: ABS, PS, HIPS, OPS, EPS, PE, PET, PVC, PSPE
Formy: zajistíme výrobu pomocí vlastních 3D fréz

Zajistíme i výrobu formy pomocí vlastních 3D fréz. Zajistíme vše od návrhu po hotový výrobek, od prototypu po malosériovou výrobu.

Materiály pro vakuové tvarování

Materiály vhodné pro vakuové tváření se nazývají termoplasty. Termoplasty jsou plasty, které jsou od určité vyšší teploty plastické – tvárné a po ochlazení se stanou pevnými, přičemž tyto teplotou dané změny tvárnosti mohou nastávat opakovaně. Typickými zástupci termoplastů jsou ABS, HIPS, PE, PMMA nebo PET. Vybrané druhy materiálů se dodávají v celé barevné škále a s různými druhy povrchů.

Nejběžnějším a nejsnadněji použitelným druhem termoplastu je tzv. HIPS (high impact polystyrene sheeting). HIPS se tvaruje na formy ze dřeva, polyuretanové pěny, hliníku a dalších materiálů a umožňuje vytvářet výrobky v téměř jakémkoliv tvaru. Zároveň je hygienický a proto se často používá v potravinářství.

Další vhodné materiály jsou například:

 • Acrylonitrile butadiene styren ABS
 • Polyester kopolymer PETG
 • Polystyren PS
 • Polykarbonát PC
 • Polypropylen PP
 • Polyetylen PE
 • Polyvinylchlorid PVC
 • Akryl PMMA

Parametry lisu

Lis umožnuje pozitivní tvarování deskových polotovarů o maximálních rozměrech 1530 mm x 2050 mm do tloušťky 6 mm.

Pro jaké výrobky je vakuové tvarování vhodné?

Plastové díly vytvořené pomocí vakuového tvarování se používají například místo složitého tvarování plechu, sklolaminátu nebo vstřikování plastů.

Technologie vakuového formování je vhodná pro celou řadu výrobků od kelímků přes různé kryty, krabičky, pouzdra, díly pro fasády kiosků, díly bankomatů, kryty pro lékařské zařízení, kryty motorů, designové prvky až po rozměrné díly do interiérů a exteriérů včetně částí dopravních prostředků (prvky v interiéru, komponenty sedadel apod.). Vakuové tvarování se ale hodí i pro výrobu masek nebo autíček na dálkové ovládání. Využití je opravdu velmi široké.

Jak probíhá vakuové tvarování plastů

 1. Na základě návrhu designéra vytvoříme formu na 3D CNC fréze
 2. Formu dobrousíme a dočistíme
 3. Hotovou formu vložíme do lisu
 4. Spuštění samotného procesu vakuového tvarování
 5. Odstranění přebytečných částí plastu a finální dobroušení a dočištění